POŠTOVNÉ ZADARMO pri nákupe nad 99 €

Ako vybrať detskú autosedačku?

Milé mamičky a oteckovia, očakávate narodenie vášho dieťatka a práve sa chystáte vybrať pre neho autosedačku? Alebo ste rodičia s dieťatkom, ktoré už z pôvodnej autosedačky vyrástlo a potrebuje novú? V dnešnom článku vám pomôžeme zorientovať sa v rozsiahlej škále detských autosedačiek, aby ste sa mohli ľahšie rozhodnúť, ktorá je pre vás a vaše dieťatko tá správna!

Keďže kúpa autosedačky je jednou z najdôležitejších vecí pre bezpečnosť vášho dieťatka, zvážte pri výbere a rozhodovaní predovšetkým tieto základné hľadiská

 • hmotnosť dieťatka - legislatíva stanovuje 5 kategórií autosedačiek zohľadňujúcich práve hmotnosť dieťatka (kateg.: 0, 0+, 1, 2, 3)
 • výška dieťatka – autosedačku potrebuje každé dieťa s výškou menšou ako 150 cm 
 • vek dieťatka - je to až posledné kritérium na výber autosedačky, pretože každé dieťatko je individuálne a v rovnakom veku sú dieťatká hmotnostne aj výškovo rozdielne. 

Váš výber musí byť zameraný na  autosedačky homologizované, teda tie ktoré spĺňajú legislatívne požiadavky – európsku bezpečnostnú normu ECE R 44/04  čo spoznáte okamžite podľa označenia autosedačky homologizačným (certifikačným) štítkom. Autosedačky označené uvedenou normou prešli dynamickými testami (simulácia nárazu spredu, zozadu) testovaním vlastností, bezpečnosti, materiálu atď. Ďalej musí byť autosedačka vybavená podrobným návodom na obsluhu a používanie v štátnom jazykuBez týchto základných náležitostí by ste nad kúpou autosedačky ani nemali uvažovať, aj keď by Vás mohla zlákať výhodná cena, príp. jej na prvý pohľad vynikajúci stav.

Autosedačky pre deti podľa normy ECE R-129 i-Size - do 105cm. 

Nová "i-Size norma" ECE R-129 uvádza, že dieťa vo veku 15 mesiacov a menej musí cestovat v autosedačkách v pozícii proti smeru jazdy, ktorá je mnohými bezpečnostnými expertami považovaná za najbezpečnejší spôsob prepravy.

Čo musí v súčasnosti spĺňať i-Size autosedačka?

 • je vybavená systémom Isofix,
 • má vnútorné bezpečnostné viacbodové pásy,
 • je určená pre deti od narodenia do 105 cm (teda približne do 4 rokov), veľkosť autosedačky sa uvádza podľa dĺžky dieťaťa, nie podľa hmotnosti,
 • do 15 mesiacov sa má dieťa pútať proti smeru jazdy,
 • spĺňa predpísané crash testy aj pri bočnom náraze,
 • vrátane dieťaťa váži maximálne 33 kg.

Chcete sa dozvedieť niečo viac o systéme ISOFIX?

ISOFIX je moderný úchytný systém pre autosedačku, zabudovaný priamo v sedadle auta. Je to veľmi bezpečný a ľahko použiteľný montážny systém pre detské autosedačky, vytvárajúci pevné spojenie medzi sedačkou a karosériou auta. Výhody systému ISOFIX:

 • pevné spojenie autosedačky s konštrukciou auta, 
 • najbezpečnejšie pripevnenie autosedačky vylučujúce jej nežiadúci pohyb a natočenie, 
 • najjednoduchší spôsob inštalácie podľa viditeľných značiek,
 • žiadne použitie bezpečnostných pásov auta,
 • autosedačka je pripevnená aj keď v nej dieťa nesedí,
 • možnosť použitia autosedačky aj v aute bez systému ISOFIX.

Charakteristika destkých autosedačiek podľa kategórií

Všeobecne platí, že najlepšie je vyberať autosedačku vhodnú len pre danú kategóriu, pretože taká najlepšie zabezpečuje potreby dieťatka a vyhovuje jeho veľkosti; niektoré autosedačky sú menšie, užšie, hlbšie, vyššie… Vidina kúpy väčšej autosedačky s tým, že dieťa do nej dorastie, nie je najšťastnejším riešením, a dieťatko nebude mať v nej dostatočnú ochranu, bezpečnosť a ani pohodlie. 

 • 0  pre deti do 10 kg (od narodenia do približne 9-12 mesiacov) - 
 • 0+ pre deti do 13 kg (od narodenia do približne 18 mesiacov)
 • 0+ pre deti do 25 kg (od narodenia do približne 5 rokov)
 • 1 pre deti od 9 do 18 kg (približne do 4 rokov)
 • 2 pre deti od 15 do 25 kg (približne do 7 rokov)
 • 3 pre deti od 22 do 36 kg (približne do 12 rokov)

Autosedačky od 0 do 10 kg (kategória 0) a autosedačky od 0 do 13 kg (kategória 0+) – ide o autosedačky pre novorodeniatka až po dieťatká, ktoré dosiahnu hmotnosť 10 kg alebo 13 kg. Treba mať na pamäti, že dieťatká patriace do tejto kategórie väčšinou spia a potrebujú mať pohodlie v ležiacej polohe, pretože ešte nevedia samostatne sedieť a je preto vhodné vyberať autosedačku, ktorú je možné aj polohovať.

Autosedačky od 0 do 18 kg (kategória 0,0+/1) – v širokej ponuke autosedačiek sa môžete stretnúť aj s tzv. „kombinovanými autosedačkami“ – tieto je možné používať v oboch smeroch jazdy.

Autosedačky od 0 do 25 kg (kategória 0,0+/1) – dalšia kategória s tzv. „kombinovanými autosedačkami“ – tieto je taktiež možné používať v oboch smeroch

Autosedačky od 9 do 18 kg (kategória 1) – vekovo približne do 4 rokov, tieto autosedačky sa umiestňujú v aute už väčšinou v smere jazdy na zadné sedadlá, musia byť vybavené bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku s možnosťou jeho nastaviteľnosti podľa rastu dieťatka. Vyberajte autosedačku zo zvýšenými a zosilnenými bočnicami pri hlavičke. 

Autosedačky od 9 do 25 kg (kategória 1/2) – sú to väčšinou autosedačky zložené z dvoch častí, vybavené vlastnými bezpečnostnými pásmi, s umiestnením v smere jazdy na zadnom sedadle a sú určené pre deti do cca 6 rokov. 

Autosedačky od 15 do 36 kg (kategória 2/3) - približne pre deti do 12 rokov. V ponuke sú stále autosedačky s nastaviteľnou chrbtovou opierku, opierkou hlavy, opierkou rúk, ktoré sa dajú nastavovať podľa veľkosti dieťatka. Autosedačky sa pripútavajú autopásmi. 

Vždy pamätajte, že môžete kúpiť hoci aj najlepšiu a najdrahšiu autosedačku na trhu, ale pokiaľ ju správne neupevníte v aute a nepoužívate v súlade s návodom, vaše dieťatko nebude v bezpečí, ani dostatočne chránené!