POŠTOVNÉ ZADARMO pri nákupe nad 99 €

Detské topánky - ako určiť správnu veľkosť

Detské topánky dokážu potrápiť nejedného rodiča. Obzvlášť keď ste v tom nováčikovia. Aby ste sa ľahšie zorientovali a správne určili veľkosť detských topánok, rozhodli sme sa spísať jednoduchý manuál pre každého rodiča.

Ako a kedy by deti mali začať nosiť svoje prvé topánky?

V prvom rade si ozrejmíme, kedy dieťa potrebuje prvé topánky. Aj keď je internet plný rozkošných a štýlových topánočiek pre bábätká, v prvých mesiacoch majú detské topánky skôr termoizolačnú funkciu ako tú praktickú. Prvé detské topánočky môžete teda začať nakupovať až s prvými krokmi.

Zabudnúť by ste nemali na to, že v prvých rokoch detská nôžka rýchlo rastie, vyvíja sa a formuje základ na správne držanie tela. Správna veľkosť detskej obuvi je teda kľúčová.

Zásadný rozdiel v nákupe detského oblečenia a topánok je ten, že veľkosť topánok detí podľa veku neurčíte. Tie sa totiž predávajú podľa dĺžky nôžky v centimetroch.

Najjednoduchšie určíte veľkosť topánok pre bábätká tak, že k nôžkam priložíte papier a zaznačíte čiarku pri päte a pri prstoch. Každú nôžku merajte zvlášť, môže sa stať, že obe nôžky nebudú mať rovnaký rozmer, v tomto prípade (ak rozdiel nie je razantný) sa riadite rozmerom dlhšej nôžky.

Detske topanocky

Nameraná veľkosť v centimetroch je veľkosť topánok vášho bábätka, ktorú následne prevediete do veľkosti topánok značky, obchodu alebo trhu, na ktorom nakupujte.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Moderné látkové plienky - áno alebo nie?

Na čo nezabudnúť pri detských topánkach?

Ak nakupujete prvé detské topánky na chodenie, mali by ste brať do úvahy aj obdobie, v ktorom budú topánočky nosené. Je prirodzené, že do zimných topánok pridáte teplejšiu, a teda aj hrubšiu ponožku a naopak do sandálov zvolíte tenšiu ponožku.

Príklad: Ak ste namerali veľkosť nôžky 18,1cm, veľkosť zaokrúhlite nahor, teda na 18,5cm a pridajte pár milimetrov v závislosti od ponožiek/ pančušiek, ktoré bude bábätko v danom období do topánok nosiť.

V prípade, že je vaše dieťatko staršie a vie vyjadriť svoj názor, je najlepšou cestou mu topánočky vyskúšať a nechať ho prejsť pár metrov, aby vám samo povedalo, či je daná veľkosť topánok správna. Nezabúdajte „okom matky“ sledovať, či dieťatko chodí v topánkach prirodzene. Určite sa vyhnite topánočkám s úzkou špičkou, ktoré deformujú chodidlo od ranného detstva.

Detké topánky - tabuľka veľkostí

detska velkostna tabulka

Upozorňujeme, že detské číslovanie topánok sa môže meniť v závislosti od značky, preto je vždy dobré pozrieť si tabuľku veľkostí danej značky, aby ste mali istotu, že trafíte tú správnu veľkosť detských topánok.