POŠTOVNÉ ZADARMO pri nákupe nad 99 €

Ste tesne pred pôrodom? Kedy je potrebné odísť do pôrodnice?

Ani ste sa nenazdali a vaše tehotenstvo sa pomaly blíži ku koncu. Dlhé obdobie očakávania nakoniec ubehlo rýchlejšie ako ste čakali a vy ste pred cieľovou páskou. Onedlho budete mať v náručí bábätko, na ktoré ste sa toľko tešili.

Približne mesiac pred termínom stanoveným lekárom by ste mali mať zbalenú tašku do pôrodnice pre vás a bábätko, lebo odteraz už to môže prísť kedykoľvek. Napriek tomu, že len malé percento detí sa narodí na termín, treba byť pripravený.

Kedy odísť do pôrodnice:

  1. Pri odtečení plodovej vody – po odtečení plodovej vody máte približne dve hodiny na to, aby ste sa dostali do pôrodnice. Je to kvôli možnej infekcii. Ak voda nie je číra, tak treba odísť do nemocnice ihneď. Neznamená to však, že hneď porodíte. Na samotný pôrod si ešte môžte počkať niekoľko hodín. Odtečenie vody nemusí vždy znamenať filmový vodopád, ktorý vám obleje nohy. Môže odtekať aj postupne. Treba hlavne zachovať kľud a pripraviť sa, že čoskoro príde na svet vaša dcérka alebo syn.
  2. Pri pravidelných kontrakciách každých 7 až 5 minút (toto závisí najmä od vzdialenosti od pôrodnice). Pravidelné kontrakcie znamenajú, že majú rovnakú dĺžku a zároveň rovnakú intenzitu. Ak máte slabú kontrakciu a za ňou silnejšiu a takto sa to strieda, skúste ešte nejaký čas počkať doma. Na internete nájdete niekoľko meračov kontrakcií, ktoré vám zjednodušia počítanie a pri dlhom čakaní ukladajú históriu kontrakcií.
  3. Pri krvácaní. Akékoľvek krvácanie počas tehotenstva treba riešiť s vašim lekárom.
  4. Pri veľkom tlaku na konečník mimo kontrakcií.

Nepravidelné kontrakcie (tzv. poslíčkovia) nie sú dôvodom na odchod do pôrodnice, ak nemáte žiadne iné príznaky. Skúste si dať teplú sprchu alebo vaňu a ak po nej ustúpia, máte ešte čas. Odchod hlienovej zátky môže nastať niekoľko dní, dokonca týždňov pred pôrodom, takže tiež nemáte dôvod na znepokojovanie sa.

Posledné dni pred pôrodom je už väčšina mamičiek nervózna a v očakávaní. Spánok už teraz nie je to čo býval, kvôli rôznym bolestiam a častému chodeniu na záchod. Skúste teda chodiť na prechádzky, stretávajte sa s blízkymi a spite vždy, keď na vás príde únava. Čaká vás najťažšie a najkrajšie obdobie v živote.