POŠTOVNÉ ZADARMO pri nákupe nad 99€

Moderné látkové plienky – áno alebo nie?

Moderné látkové plienky – áno alebo nie?

Mnoho rodičov a odborníkov otvára tému rôznych aspektov a zdravotných benefitov moderných látkových plienok z pohľadu života a zdravia novorodencov a kojencov v porovnaní s používaním jednorázových plienok. Okrem dôvodov finančných, ekologických a estetických, existujú predovšetkým dôvody zdravotné, ktoré podporujú využívanie látkových plienok aspoň na domáce nosenie.

Moderné látkové plienky sú vyrábané prevážne z prírodných materiálov – bavlna, bambus, vlna, konope – pokožka dieťaťa tak prichádza do styku s nealergizujúcimi materiálmi, čím nie je vystavená kontaktu s chemickými látkami, ktoré sú obsiahnuté v jednorázových plienkach.

Jednorázové plienky rozhodne nie sú iba papierové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Obsahujú absorpčné gély a nepriepustné vrstvy, ktoré sú vyrobené z  látok často získavaných z ropy.  Jednorázové plienky sú parfumované, čo môže dráždiť pokožku a sliznice bábätka, nehovoriac o vysokej okamžitej savosti plienok, ktoré okrem toho čo majú odsať, absorbujú aj prirodzenú vlhkosť zo slizníc a pokožky.

Látkové plienky áno alebo nie?

Oproti tomu látkové plienky vôbec neobsahujú chemikálie, bábätko sa v nich neprehrieva, čím sa znižuje riziko oparov a infekcii močových ciest. V prípade zdravotných problémov spojených priamo s používaním plienok, predovšetkým jednorázových,  hovoríme najčastejšie o týchto typoch zdravotných problémov:

Plienková dermatitída

Je jedným z najčastejších ochorení kojencov a batoliat. Jedná sa o zápal kože spôsobený zmáčaním pokožky, ktorá je v kontakte s močom, stolicou alebo zvyškami kozmetiky. Ak k tomu pridáme nepriedušnosť – „fóliovník“ – spojený s používaním jednorazových plienok, nepríjemný problém je na svete. Zápal vznikne na mieste kde sa plienka dotýka kože, ktorá je červená, teplá, s vyrážkami, ktoré často bolia a dieťatko je nepokojné.
Naopak látkové plienky pri správnom intervale menenia a údržby minimalizujú vznik dermatitídy, vzhľadom na ich priedušnosť a neprítomnosť chemických látok. Látkové plienky sú preto veľmi často preferované rodičmi deti s veľmi citlivou pokožkou, alebo nábehom na ekzémy či alergie.

Vývoj bedrových kĺbov

Látkové plienky vytvárajú pre dieťa takzvané prirodzené abdukčné balenie. Tento tip balenia napomáha správnej polohe bedrových kĺbov a tým pádom nožičiek.
Mnoho lekárov možno v snahe o uľahčenie práce navrhujú kombináciu jednorázovej plienky so štvorcovou, čím sa snažia docieliť balenie na široko.  Avšak táto kombinácia ešte zvyšuje nepriedušnosť a teplo vo vnútri plienky, čo môže spôsobiť ďalšie v tomto článku uvedené problémy.

Infekcia slizníc

S rozšíreným používaním jednorázových plienok urológovia ale aj pediatri spájajú zvýšené  riziko a výskyt zápalov močových ciest a gynekologických problémov u detí. Môže dochádzať k nižšej obranyschopnosti slizníc vzhľadom na vlhkosť, nepriedušnosť a zvýšené teplo, čo vedie k premnoženiu baktérii a kvasiniek, ktoré vyústia v zápal.