4 dôvody, prečo sú látkové plienky lepšie než jednorázové
Jednorázové alebo látkové plienky? Ak čakáte dieťatko, najmä to prvé, túto otázku si skôr či neskôr určite položíte. Mnohé z nás dokáže odradiť predstava, že pri si zrejme pridáme práce, predsa len – jednorázovú plienku kúpime, vytiahneme z balíčka, v prípade potreby ju dieťaťu vymeníme, potom zahodíme a máme pokoj. Je to jednoznačne jednoduchšie. Nuž, ale ako to už zväčša býva, nič nie je také jasné, ako sa na prvý pohľad zdá a to platí aj v tomto prípade. Skúsim vám dnes teda lepšie priblížiť, prečo sú látkové plienky lepšie, než tie jednorázové.
1. Látkové plienky sú lacnejšie
Pamätáte na starú známu vetu povestnej reklamy – nie som taká bohatá, aby som si mohla dovoliť kupovať lacné veci? Tak to je presne ono. Prvotná investícia do setu látkových plienok sa môže zdať drahšia a nákladnejšia, ale ak by ste si dali tú námahu a prepočítali, koľko peňazí miniete na jednorázové plienky za plus mínus dva roky života svojho dieťaťa, kým sa naučí chodiť na nočník, asi by ste boli tou sumou veľmi prekvapené. Do látkových plienok zainvestujete iba na začiatku a potom už vašim jediným nákladom bude voda a prací prášok, čo pri konečnom prepočte vyjde naozaj nepomerne lacnejšie oproti jednorázovým plienkam.
2. Oproti klasickým plienkam sú bez chémie
Nebudem tu rozpisovať všetky tie nebezpečné látky a chemikálie, ktoré obsahujú jednorázové plienky, veď ak chcete, váš vyhľadávač vám to nájde hneď. Mne stačí poznať ten rozdiel, ako je „cítiť“ jednorázovú plienku, s prepáčením – smrdí nielen po použití, ale dokonca už aj pred použitím, a to už samo o niečom vypovedá. Látková plienka je čistá, zdravá a dokonca sa dajú zohnať aj také, ktoré sú vyrobené zo 100% bio bavlny. Ak teda chcete chrániť pokožku i celkové zdravie svojho dieťatka už od jeho narodenia, nemali by ste dovoliť, aby bolo 24 hodín zabalené v nebezpečnej chémii.
3. Sajú lepšie ako jednorázové plienky
Hoci som čítala opačné názory, ktoré hovoria o tom, že látkové plienky nesajú až tak dobre ako jednorázovky, moja skúsenosť je opačná. Pri prvom dieťati som používala jednorázové plienky a ako novorodeniatko som ho musela prebaľovať v noci aj niekoľkokrát a potom neskôr aspoň raz, inak sa syn ráno zobudil buď už precikaný alebo bola plienka naozaj „nabumbaná“. Pri druhom som si zaobstarala látkové plienky a rozdiel je naozaj veľký. Látkové plienky sajú lepšie a pre bábätko sú aj v noci pohodlnejšie.
4. Šetria životné prostredie
Žijeme v dobe, kedy už nemôžeme ignorovať aj našu vlastnú zodpovednosť za stav tejto planéty, našej matky zeme. Ak riešite plienky, znamená to, že budete mať deti a tie budú mať asi tiež raz deti a ich deti, preto by ste vždy mali myslieť ďaleko do budúcnosti. Kedysi som čítala, že jedno dieťa za svoje plienkovacie obdobie minie až tonu plienok, pričom jedna plienka sa rozkladá viac než 200 rokov!? To je hrozné číslo, hrozná štatistika a desivá prognóza do budúcnosti pre naše životné prostredie. Naozaj to stojí každej z nás aspoň za zamyslenie. Niektoré moje kámošky – maminy plienky kombinujú, doma používajú látkové a keď niekam potrebujú vyraziť, z praktických dôvodov použijú jednorázovky. Takže ja hovorím, že cesta sa vždy nájde, taká, aby ste boli spokojné, len treba chcieť.
Mnoho lekárov možno v snahe o uľahčenie práce navrhujú kombináciu jednorázovej plienky so štvorcovou, čím sa snažia docieliť balenie na široko. Avšak táto kombinácia ešte zvyšuje nepriedušnosť a teplo vo vnútri plienky, čo môže spôsobiť ďalšie v tomto článku uvedené problémy.