Aktuality Rady a tipy

Probiotiká ako priateľské baktérie

Probiotiká: Priateľské baktérie

Títo malí pomocníci sú spájaní so spokojným bruškom, prevenciou ekzémov, imunitou a ďalšími výhodami. Ako vlastne fungujú?

Probiotiká sú „živé“ priateľské baktérie, vyskytujúce sa v niektorých potravinách a doplnkoch stravy.

Znie to odpudivo? Máme pre teba správu. Veľa jedál, ktoré jete, sú živé. V lekárňach alebo obchodoch zdravej výživy ste si už pravdepodobne všimli pestrú ponuku probiotických doplnkov. Niektoré môžu niesť označenie: zlepšuje imunitu, zabraňuje hnačke, pomáha upokojiť koliku. V skutočnosti široko akceptovaná definícia probiotík sú „živé mikroorganizmy, ktoré pri podávaní v primeraných množstvách prinášajú hostiteľovi zdravie“.  A ako uvidíte, existujú dôkazy, že probiotiká môžu hrať úlohu pri zlepšovaní kolík, ekzémov a črevných problémov.

 

Malá lekcia mikrobiológie trávenia

V gastrointestinálnom systéme vášho dieťaťa už žijú miliardy baktérií, z ktorých mnohé sú považované za dobré, pretože pomáhajú udržať zdravý stav. Sú tam od narodenia-dieťatko sa nimi „nakazilo“ v pôrodných cestách a gastrointestinálny trakt vášho dieťaťa sa kolonizoval dobrými, zlými a neškodnými baktériami (známymi ako mikroflóra). Poznámka na okraj: pri pôrode cisárom sa dieťa „nenakazí“ a môže to mať neblahý vplyv na jeho ďalší život, najčastejšie to býva astma, alergie, ekzémy …

Pri dojčení pomôžete Vášmu dieťaťu vytvárať viac dobrých baktérií, pretože materské mlieko obsahuje látky známe ako prebiotiká, ktoré podporujú rast zdravej mikroflóry. Dodáva živiny živým baktériám a zvyšuje ich schopnosť prežiť a prospievať v čreve vášho dieťaťa. „Obsahu gastrointestinálneho traktu dieťaťa veľmi pomáha materské mlieko a“ vzdeláva „rozvíjajúci sa imunitný systém.“ Akonáhle vaše dieťa povyrastie a zje pevné jedlo, zmení sa črevná mikroflóra a zostane po celú dobu života takmer konštantná.

Existujú však vonkajšie sily, ktoré to môžu celé narušiť. Antibiotiká môžu napríklad zabíjať zlé a dobré baktérie v čreve vášho dieťaťa  a to môže viesť k gastrointestinálnemu trápeniu. „Približne 20 až 30 percent detí dostane hnačku po použití antibiotík.“ Tiež rôzne choroby môžu narušiť aj inak fixné množstvo mikroflóry.

Niektoré výskumy ukázali, že konzumácia probiotík prostredníctvom potravín alebo doplnkov môže pozitívne ovplyvniť mikrobiálnu rovnováhu vašich detí a následne aj ich zdravie.

 

Probiotické potraviny: Reklama alebo zdravie?

Zaujímavé je, že zažívací trakt vášho dieťaťa je pre neho jedinečný ako jeho odtlačky prstov. Každé dieťa (a dospelý) má bilióny rôznych mikróbov a žiadne dve deti nemajú rovnakú zmes baktérií. Dve z najbežnejších kategórií prospešných baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele, sa nazývajú Lactobacillus a Bifidobacterium. Všeobecne sa jedná o zdravé mikróby, ktoré výrobcovia potravín používajú vo svojich produktoch. Trh je plný špecifických kmeňov každej z týchto bakteriálnych skupín (napríklad Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus reuteri a Bifidobacterium lactis). „Rovnako ako antibiotiká, probiotiká sú pre ľudí mätúce, pretože každý produkt je iný.“ Antibiotikum, ktoré bude liečiť infekciu ucha vášho dieťaťa, nemusí nutne liečiť jeho pneumóniu. To isté platí pre probiotiká, jeden kmeň nezabráni alebo neúčinkuje na všetky ochorenia. A nie je to len kmeň, ktorý je dôležitý, ale aj dávka. Niektoré etikety na potravinách uvádzajú názvy kmeňov spolu s množstvom živých baktérií, obvykle uvádzajú na štítkoch exponenciálne ako 10 na 9 (1 miliarda) alebo 10 na 10 (10 miliárd) CFU (jednotky tvoriace kolónie).

Zatiaľ neexistuje veľa dobrých štúdií, ktoré ukazujú, že potraviny skutočne fungujú a poskytujú výhody. Niektorí odborníci sa domnievajú, že najlepším typom výskumu je špecifický produkt skôr než určitý probiotický kmeň. Tieto druhy štúdií sú jediným spôsobom, ako zistiť, koľko probiotických baktérií zostáva nažive a množia sa po jedle a po čase. „Bez nich naozaj nevieme, ako dobre alebo koľko  živých baktérií prežíva vo výrobkoch v čase, keď ich jete,“ hovorí doktor Merenstein. (Doplnky stravy sú na druhej strane zvyčajne lyofilizované a balené tak, aby si zachovali maximálnu životnosť baktérií.)

Bez ohľadu na prínos, je dôležité si uvedomiť, že účinky probiotík na potlačenie infekcií sú iba dočasné. Je to preto, že niektoré probiotiká nezostávajú v gastrointestinálnom systéme vášho dieťaťa. „Akonáhle prestanete užívať nejaké probiotikum, či už formou stravy alebo doplnku, zmizne zo zažívacieho traktu a vaše mikroflóra sa vráti tam, kde bola pred užívaním.

 

Na čom sa zhoduje veda

Vzhľadom k tomu, že väčšina potravín neobsahuje dostatočné množstvo probiotických CFU, ktoré je potrebné považovať za „terapeutické“, budete pravdepodobne potrebovať probiotické doplnky, aby ste našli vyššie dávky a zamerali sa na špecifické problémy. Sú k dispozícii vo všetkých formách, vrátane kvapiek, žuvacích tabliet a dokonca aj špeciálnych lízaniek, ktoré sú potiahnuté probiotikami. Vhodné je poradiť sa s pediatrom. Poznámka pod čarou- mnoho lekárov nepovažuje PROBIOTIKÁ ako vhodnú prevenciu bežnej nádchy a chrípky, neznamená to však, že nepomáhajú s imunitou.

 

Skúmané problémi:

  1. Kolika: Štúdia zverejnené v roku 2006 preukázalí, že dojčatá, ktoré užívali probiotické kvapky Lactobacillus reuteri, zaznamenali výsledky do jedného týždňa. Vo štvrtom týždni deti plakali iba 51 minút denne, v porovnaní so 145 minútami u detí, ktorým bol podaný simetikon-aktívna zložka prípravkov proti nadúvaniu.
  2. Hnačka: Probiotiká nemôžu spôsobiť ťažkosti s bruškom, ale je možné, že môžu znížiť hnačku a spôsobiť, že príznaky sú menej závažné. Bolo zistené, že probiotická skupina Lactobacillus je bezpečná a účinná pri liečbe infekčných hnačiek u detí. Kmene Lactobacillus rhamnosus GG a Saccharomyces Boulard boli obe úspešné pri liečbe hnačky súvisiace s antibiotikami.
  3. Črevné problémy: Požiadajte svojho pediatra o probiotiká, ak má vaše dieťa chronický stav, ako je syndróm dráždivého čreva alebo zápalové ochorenie čriev, ako je ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba. Niekoľko štúdií ukázalo, že probiotické kmene nájdené v doplnkoch môžu znižovať závažnosť bolesti brucha u detí, nadúvanie, kŕče, plynatosť, alebo hnačka.
  4. Ekzém: „Štúdie ukázali, že probiotiká môžu byť nápomocné pri  ekzémoch spôsobených alergiami na mlieko. V prebiehajúcej fínskej štúdii publikovanej v The Lancet, deti, ktorých rodinní príslušníci mali v minulosti ekzém alebo alergie, dostávali buď probiotiká prenatálne (inými slovami, matky užívali probiotiká počas tehotenstva) a potom až do 6 mesiacov, alebo dostali placebo. Vedci zistili, že deti, ktoré užívali probiotiká, mali polovičnú pravdepodobnosť vývoja ekzému ako tí, ktorí užívali placebo.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *