Aktuality Rady a tipy

Probiotiká pre deti

Výhody probiotík pre vaše dieťa

Tento doplnok môže pomôcť upokojiť ťažkosti v brušku vášho malého pokladu. V mnohých krajinách na svete sa probiotiká presunuli z lekární a obchodíkov s doplnkami do obchodov hneď vedľa müsli zmesí, obilnín a jogurtov. Probiotiká sú živé mikroorganizmy v podstate prospešné baktérie, ktoré sú považované za dobré pre celkové zdravie, konkrétnejšie pre zažívací systém.

Probiotiká, ktoré sú k dispozícii v niektorých výživových doplnkoch a potravinách sú veľmi podobné probiotikám, ktoré existujú prirodzene v čreve. Naša črevo obsahuje miliardy baktérií a rozdeľujú sa na dobré a zlé, probiotické kmene sú tie dobré.

Probiotiká pridávajú ďalšie druhy dobrých mikroorganizmov k už existujúcim mikroorganizmom. Hoci probiotiká nie sú liečivo, môžu byť veľmi prospešné pre deti i dospelých.

 

Výhody probiotík

Hoci vedci stále skúmajú probiotiká (pretože ideálne probiotiká a ich zloženie ešte nie sú jasne definované), vieme už dlhú dobu, že prospešné baktérie, ktoré žijú vo vnútri nás sú nevyhnutnou súčasťou regulácie nášho zdravia. Takže keď sa zmení pomer dobrých baktérií „napríklad po nevyhnutnom použití antibiotík“ probiotiká môžu pomôcť telu vrátiť rovnováhu dobrými baktériami.

Ak vaše dieťa trpí infekciou ucha alebo hnačkovým ochorením, ktoré vyžaduje antibiotiká, môže probiotikum skutočne skrátiť príznaky. Okrem toho môžu probiotiká udržiavať vaše deti zdravé tým, že znižujú počet zlých baktérií v čreve, ktoré môžu spôsobiť infekcie alebo zápaly. Základným predpokladom používania probiotík je obnovenie dobrej črevnej flóry, ktorá môže podporiť optimálne zdravie.

 

Takže ako môžu probiotiká pomôcť vášmu malému?

Pre začiatok pomáhajú zmierniť zápchu, pálenie záhy, hnačku a plynatosť. Niektoré výskumy naznačujú, že by tiež mohli zlepšiť imunitu čriev a zdravie ústnej dutiny a tiež pomôžu pri liečbe ekzému.

 

Iné ťažkosti, u ktorých môžu probiotiká mať prínos, zahŕňajú:

  • Syndróm dráždivého čreva
  • Hnačka spojená s antibiotikami
  • Zápalové ochorenia čriev
  • Crohnova choroba
  • Infekčné hnačky vrátane infekcie Clostridium difficile

Je dôležité si uvedomiť, že pri vyššie uvedených chorobách by probiotiká nemali byť používané ako primárna liečba a mala by byť použitá len spoločne so štandardným lekárskym ošetrením.

 

Sú probiotiká bezpečné?

Probiotiká sú však všeobecne bezpečné. Väčšina probiotík obsahuje kmene laktobacilus, bifidobacterium alebo Saccharomyces  alebo niekedy aj kombináciu týchto troch. Hoci väčšina výrobkov má štandardizovanú koncentráciu zložiek, presné množstvo, ktoré prenikne do hrubého čreva, nie je známe, a preto je aj ideálna dávka nejasná.

 

Ako vybrať probiotikum

Diétne probiotické doplnky sú k dispozícii v kapsuliach, tabletách, práškoch a tekutých extraktoch a každá obsahuje špecifický typ probiotík. Ak sa bojíte dať vášmu dieťaťu probiotikum, môžete sa rozhodnúť pre potraviny, ktoré obsahujú probiotiká. Jogurt je jedným z najlepších zdrojov probiotík,  len sa uistite že je skutočne živý a obsahuje aktívne kultúry a že vaše dieťa nemá problémy s kravským mliekom. Niektoré syry alebo kvasená zelenina sú tiež dobré, ale veľa detí ich neznáša.

Či už sa rozhodnete podať probiotiká vášmu dieťaťu vo forme doplnku alebo potraviny, vždy sa poraďte s pediatrom. Probiotiká nevyliečia žiadne ochorenie vášho dieťaťa, ale môžu poskytnúť veľké prínosy pre zdravie a prevenciu.

 

Jeden komentár

  • Miška píše:

    My sme sa tiež trápili s problémy s trávením, konkrétne syndróm dráždivého čreva… vyskúšali sme probiotiká s kvasinkou S. Boulardii, ktoré sú vhodné aj pre deti a musím poklopať, že malej sa veľmi uľavilo od vtedy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *