Bábätko Rady a tipy

Séria článkov o príkrmoch

O detských príkrmoch je toho na internete a v špecializovanej literatúre veľa. Preto sa v našej sérii článkov zameriame len na niekoľko špecifických situácií, ktoré môžu potrápiť rodičov pri zavádzaní tuhej stravy.

 

Prvé príkrmy a sedenie

Nie všetci rodičia chcú dať svoje dieťa pri kŕmení do pasívneho sedu. Preto nastáva problém čo s bábätkom, ktoré v začiatkoch kŕmenia tuhou stravou, čo je podľa odporúčaní WHO od štvrtého do siedmeho mesiaca, ešte samostatne nesedí. Odporúčam čitateľom, aby sa podľa záujmu hlbšie povenovali téme správneho samostatného sedenia dieťaťa, resp. ako sa má do sedu dostať.

Rôzne metódy zavádzania príkrmov si vyžadujú aj rôzne stolovanie.  Vy môžete využiť niekoľko možností pohodlného a bezpečného kŕmenia ešte dovtedy kým si vaše dieťa samostatne nesadne.

Niektoré detské jedálenské stoličky sú už vyrábané s polohovateľným sedadlom i opierkou a sklon sa dá meniť podľa potreby. Pri správnom nastavení sa nemusíte báť, že by dieťa sedelo v 90 stupňovom uhle. Treba však obmedziť pobyt v takejto stoličke len na nevyhnutný čas potrebný na kŕmenie. Hľadajte prispôsobiteľné stoličky, ktoré rastú s vašim dieťaťom.

Keď chcete počkať a kúpiť klasickú drevenú stoličku či dizajnový kúsok, ktorý nemá možnosť rôznych polôh, vydržte pokiaľ dieťa samostatne nesedí. Dovtedy mozete využit zariadenie, ktoré už máte doma.

Detské lehátko je vhodné používať do ôsmich až desiatich mesiacov (záleží na váhe a temperamente dieťatka) a pri kŕmení je veľký pomocník. Bábätko je v ňom zvyknuté a je v polosede vhodnom na jedenie tuhej stravy. Nezabudnite nechať vibráciu počas jedenia vypnutú, inak vám obed môže skončiť oveľa skôr ako by ste očakávali.

Autosedačka či športový kočík poslúžia podobne ako lehátko. Dieťa je pri správnom nastavení v polosede. Ak by jedlo malému stravníkovi predsa len zabehlo napríklad pri skúšaní tzv. finger food (jedla do ručičky) alebo pri BLW metóde, naštartuje sa dáviaci reflex, keďže je v dostatočne vzpriamenej polohe.

Jednou z najvhodnejších polôh na jedenie, keď dieťa pri zavádzaní prvých príkrmov ešte samostatne nesedí, je klbko. Je to dostatočne vzpriamená a zároveň chrbticu nezaťažujúca poloha, keďže dieťa má podsadenú panvu a zaoblený chrbátik. Je však  najmenej prakická, keďže pri kŕmení vždy potrebujete okrem dieťaťa ďalšieho partnera, o ktorého sa opiera.

Keď sa vašmu bábätku podari dostať vlastným pričinením z polohy tzv. morskej panny do aktívneho sedu, máte vyhraté a problém so sedením pri jedle je vyriešený. Teraz už len nájsť ten správny recept pre detský jazýček vášho bábätka. Všetky produkty pre jedenie nájdete u nás na stránke Príprava jedla a jedenie.

 

Máte aj vy svoje vlastné skúsenosti? Podeľte sa s nami v komentári. Ďakujeme.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *